ant parça

Alternatör Nedir ?


Alternatör nedir? Alternatör ne işe yarar?

 

Her içten yanmalı motorlu aracın ayrılmaz bir parçası olan bir alternatörün temel görevi, motorunuzdaki aküyü ve diğer elektrikli bileşenleri şarj etmek için kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektir. Alternatör hakkında bilinmesi gereken diğer önemli detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Alternatör arıza belirtileri nelerdir?

Alternatör arıza belirtileri öncesinde alternatör nedir açıklamak gerekir. Araç çalışırken alternatör, araca elektrik sağlamakla görevli ekipmandır. Bu ekipman, fonksiyonu mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek ve bu sayede otomobil çalışır iken elektrik beslemesi sunmak olan, otomobilin elektrik devresinin çok mühim bir bileşenidir. Çalışma prensibi basittir; alternatör, döndüğünde elektromanyetik indüksiyon vasıtası ile içinde bir alternatif akım üreten bir cihazdır. Ekipmanın dönmesi, alternatör kayışı yardımıyla olur.

Alternatörler çoğunlukla yıpranmadıkları sürece fazla bakım gerektirmezler. Çoğu, optimum koşullarda 7 ila 10 sene dayanır. Fakat, alternatörünüzün arızalı olup olmadığını anlamanın birkaç yolu bulunur. Otomobilinizi çalıştırmakta problem yaşıyorsanız, ön paneldeki azalmış ışıklar, sürekli takviyeye gereksinim duyan akünüz, alternatörünüzün arızalandığını işaret eden bazı detaylardır. Jeneratör alternatörü arızalanmış ise şu belirtiler ile karşılaşabilirsiniz:

 • ·         Sürekli takviye gerektiren akü: Akünüze sürekli takviye yapmanız gerekiyorsa, bu durum, akünüzü şarj etmediği için alternatörünüzün değiştirilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir.
 • ·         Aracın çalışmaması: Arabanız stop ederse bunun birkaç nedeni olabilir. Arızalı bir alternatör bu sebeplerden yalnızca biridir. Aracınız alternatörünüzden elektrik alamıyorsa çalışamaz ve böylelikle stop eder.
 • ·         Işıkların yanmaması: Ön panelinizdeki loş ışıkların en yaygın nedeni, arızalı bir alternatörden kaynaklanır. Ancak problemin hemen alternatörünüzde olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine arabanızı kontrol etmesi için bir araç servis uzmanından yardım almanızda fayda var. Eğer alternatörünüz arızalandı ise alternatör fiyatı uygun olduğu için ilgili ekipmanı ekonomik fiyatlarla değiştirebilirsiniz.
 • ·         Elektrikli aksesuarların çalışmaması: Elektrikli aksesuarlarınız daha yavaş hareket ediyorsa bu, alternatörünüzün kötü durumda olduğunu gösterebilir. Aksesuarları tam hızda hareket ettirmek için yeterli güce ihtiyacınız vardır. Eğer alternatör bu gücü sağlamıyorsa, araçtaki ekipmanlar optimal düzeyde çalışmayabilir.

  Alternatör arızası nasıl anlaşılır?

  Konuyla ilgili olarak en önemli hususlardan biri de bir alternatörün nasıl çalıştığının bilinmesidir. Bu bileşen, sadece birkaç parça barındıran basit bir ekipmandır. Her türden yanmalı otomobilin en iyi şekilde çalışmasında kritik bir role sahiptir. Temel olarak alternatör, krank milinden gelen mekanik enerjiyi endüksiyon vasıtasıyla elektriğe dönüştürür. İçindeki teller, bir elektrik akımına neden olan bir manyetik alandan geçer. Bu akım, farlardan bagajın otomatik olarak açılmasına kadar otomobilin çeşitli aksesuarlarına güç sağlamak için kullanılır.

  Alternatör, aküyü tam dolu tutarak, aracın çalışması için ihtiyaç duyduğu gücü sağlar. Motor aksamının ön bölümünde konumlanır. Yardımcı kayış aracılığı ile krank mili tarafından teşvik edilir. Parçanın kendisi, güç üretmeye yardımcı olacak daha küçük bileşenler barındırır.

  Taşıtların enerji ihtiyacını karşılayan elektrik kaynağı olarak da lanse edilen alternatör, araçlar için oldukça önemli bir ekipman. Alternatör, aküye hayat vermekle görevli olduğu için araçların sağlıklı çalışmasında başrolü oynar. Bu eleman iyi durumda değilse, muhtemelen aracınız çalışmaz.

  Alternatörün arızalı olup olmadığını anlamanın en kolay ve en güvenli yollarından biri gösterge panelindeki bir sinyale bakmaktır. Bu, aracınızın modeline göre değişebilir, fakat alternatör arızalanmaya başladığında, motor kontrol lambası size sinyal verir.

  Aracınızda elektrik enerjisi gerektiren aksesuarlar ile alternatörün durumunu kontrol edebilirsiniz. Gösterge panelinizin aydınlatmasının veya dış lambaların kısıldığını fark ederseniz, alternatör ekipmanında bir sorun olabilir. 

  Kötü durumdaki bir alternatör, aracınızın aküsünü kullanım ömrünün sonuna kadar ciddi şekilde etkiler. Sürekli olarak enerji yüklemeniz gerektiğini fark ederseniz, değerlendirme için hemen oto servisi ziyaret etmelisiniz.

  Alternatörün görevi nedir?

  Her araç sahibi alternatör ne işe yarar bilmelidir. Motor sadece mekanik güç sağladığı için elektrik üretmez. Bu nedenle, arabanızdaki tüm elektrikli aksesuarlara güç sağlamak için elektrik üreten bir güç kaynağına ihtiyacınız var. İşte burada alternatör devreye girer. Araç şarj sistemi; bir araç aküsü, voltaj regülatörü ve alternatörden meydana gelir. 

  Alternatörünüz mekanik enerjiyi alternatif akım ile elektrik enerjisine dönüştürür. Alternatif akım üretmek için rutin olarak döner. Alternatif akım daha sonra aküyü şarj eden akıma dönüştürülür. Bir aküyü hem fazla şarj etmek hem de az şarj etmek ciddi bir sorun olabilir. Voltaj regülatörü, alternatörden aküye güç gönderir.

  Aküyü şarj eden parça şeklinde de bilinen alternatörün görevi, araçlar için son derece mühim. Bir oto alternatör, akünün tekrardan şarj edilmesi ve şarjının korunmasını hedefleyen elektrik akımı sağlamak ve aynı zamanda klima ve aydınlatma gibi bütün elektrik sistemlerine akım göndermek için tasarlanmış bir cihazdır. 

  Alternatörden önce dinamo vardı. 70’lerden sonra yerini alternatöre bıraktı. Peki, dinamo nedir? Dinamo ise mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir jeneratör sistemidir. Şarj dinamosu olarak da bilinir.

  Alternatör kayışı nedir?

  Bu parça hassas olduğu kadar önemlidir. Aşınma, yıpranma ve hava koşullarından etkilenme riski en yüksek olan parçalardan biridir. Aksesuar veya servis kayışı olarak da bilinen alternatör kayışı, motorun dönme hareketini alternatör, su pompası, hidrolik direksiyon pompası, klima kompresörü, fan gibi farklı elemanlara iletir. Zamanla bu bileşenin yıpranması olağandır. Bu yüzden değişim şarttır. Hem alternatör fiyatları ve hem de kayış fiyatları makul seviyededir.

  Siz de ALTERNATOR 80 AMP24V3V başta olmak üzere tüm alternatör çeşitlerini ANT markası ürünleri arasında bulabilirsiniz. Kaliteli, güvenli ve uzun ömürlü alternatörler için sayfamıza göz atabilirsiniz. Alternatör fiyatları ve ürün modelleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.