ant parça

Fren Diski Nedir? Ne İşe Yarar ve Ne Zaman Değiştirilir?


Fren Diski Nedir? Ne İşe Yarar ve Ne Zaman Değiştirilir?

Bilindiği üzere fren sistemleri, araçlarda sürüş konforu ve güvenliği açısından hayati önem taşıyan unsurların başında gelmektedir. Araçlarda yavaşlama, durma hatta ani durma performansının sağlıklı şekilde işleyebilmesi ve araç seyrinin güvenli şekilde gerçekleşmesi adına en önemli etken olarak tanımlanan fren sisteminde, eylemin gerçekleşmesine katkı sağlayan temel birimlerden biri de fren diskleridir.

Fren diskleri, durma ya da yavaşlama eylemini başlatmak üzere devreye giren fren balatalarının sürtündüğü ve araçların savrulmadan yavaşlamasına ya da durmasına olanak sağlayan baş etmenlerden biridir. Frene basıldığı anda devreye giren fren balatalarının sürtündüğü fren diskleri; araçlarda fren pedalı ile lastikler arasında işleyen bu sistemde büyük role sahiptirler.

Fren diskleri; ancak fren balatası ve fren hidrolik sıvısı ile birlikte gerçekleşecek sağlıklı bir işleyişle aracın doğru bir performansta, herhangi bir savrulma yaşanmadan durmasına olanak sağlamaktadırlar. Fren balatalarının sürtünmesi ile sürekli olarak etkiye maruz kalan fren disklerinde yıpranma oranı oldukça yüksektir. Fren sonrası araç savrulmalarında artışa sebebiyet verebilecek olan bu yıpranmalar fren disk arızalarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  

Güvenli bir sürüşe ve fren kabiliyetine sahip olmak açısından; araçlarda yapılacak periyodik bakımlarda ve gereklilik gösterecek fren diski değişimlerinde orijinal yedek parça kullanımı önemli bir güvenlik unsuru olarak dikkate alınmalıdır.

Bu yazımızda; fren diskinin önemi, fren disk arızası ve araç performansına olan etkileri ile ilgili merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.

Fren Diski Nedir?

Araçlarda yavaşlama ya da durma eylemi için frene basıldığı andan devreye giren balataların, eylemi gerçekleştirmek adına sürtündüğü diskler, fren diski olarak tanımlanmaktadır. Fren pedalına basılması sonucu devreye giren balatalar fren diski üzerinde baskı oluşturarak bir sürtünme gerçekleştirirler.

Araçların sağa sola savrulmadan sağlıklı bir şekilde durması için büyük bir öneme sahip olan fren diskleri; balatalar haricinde sistemin 3. temel birimi olan hidrolik sıvı ile birlikte çalışarak, fren işlevinin doğru sonuçlanmasına olanak sağlayan unsurlardır.

Fren sisteminin önemli bileşenlerinden biri olan fren diskleri; araçların markasına veya modeline hatta ihtiyaç duydukları performansa göre 3 çeşit modele sahiptir.

Standart Disk Fren

Delikli Disk Fren

Oluklu Disk Fren

Araçlar için en uygun olacak fren disk çeşidinin seçiminde yetkili servis yönlendirmesinin önemli olduğunu ve özellikle yedek parça seçiminde orijinal parça kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda vardır.

*Güvenlik ve araç performansı açısından önemli olan fren disklerinin seçimini doğru yapmak adına web sitemizi ziyaret edebilir ve orijinal ANT parça ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Fren Diski Ne İşe Yarar?

Bir bütün olarak eyleme geçen fren sisteminin en önemli birimlerinden olan fren diski; fren balataların durmak için sürtündükleri disklerdir.  

Fren pedalı üzerine uygulanan baskı aracılığıyla balatalara iletilen yavaşlama ya da durma talebi, diskler üzerinde gerçekleşen sürtünme ile ortaya önemli bir enerji çıkmaktadır. Bu enerji diskler aracılığıyla lastikler üzerinde bir baskı oluşturarak aracın sağlıklı şekilde durmasına olanak sağlar.

Kısaca özetlemek gerekirse aracın yavaşlaması ya da durması eylemi, fren balatalarının diskler üzerine uyguladığı baskı ile belirlenir ve işlerlik kazanır.  Bu sebeple sağlıklı bir işleyiş can güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Fren Diskinin Ömrü Ne Kadar?

Fren balatalarının uyguladığı sürtünme sonucu ortaya çıkan ısınma, aşınma ve yıpranmaya maruz kalan fren diskinin ömrü tamamen aracın kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Ağır yük taşıyan ve uzun yol yapan araçlar ile şehir içi yol yapan hafif araçlardaki yıpranma oranları değişiklik gösterebileceği gibi, araç/fren kullanım alışkanlıkları da bu konuda belirleyici olmaktadır.

Her ne kadar fren diskleri için ortalama olarak 60 ile80.000 km aralığında bir ömür biçilse de, sürüş sırasında fren sonrası aracın sağa veya sola savrulması gibi durumlar doğru tespit edilmelidir. Araçlarda fren sonrası olası savrulmalarda disklerde arıza olabileceği göz ardı edilmemeli ve araçların periyodik bakımlarının mutlaka ve doğru zaman aralıklarında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fren Diski Neden Arızalanır? Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç fren disklerinde oluşabilecek arızlar; tamamen araç kullanım şartlarına, kullanıcı alışkanlıklarına, zamanında yapılmayan bakımlara veya orijinali kullanılmayan yedek parçalara bağlı olabilmektedir.

Bir aracın fren diskinde yaşanan arızayı anlamanın birkaç farklı işareti vardır. Aracın fren performansında yaşanan değişim arızayı fark edebilmenin en önemli unsurlarından biridir. Dikkat edilmesi gereken uyarılar şunlardır:

 • Fren Diski Neden Yamulur ve Çizilir?

  Fren disklerinde görülebilen yamulma ve çizilmeler, sistemin diğer bileşenlerinde gelişen çeşitli sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Bu sorunların en başında ise; disk üzerinde meydana gelen aşırı ısınma gelmektedir. Yanlış takılan balataların ya da araç için uygun olmayan boyutlarda lastik kullanımlarının diskler üzerinde yaratacağı aşırı ısı, disklerde yamulmalara sebebiyet vermektedir.

  Lastik boyutlarının yanı sıra balans ayarında yapılan yanlışlıklar, gevşek bijonlar, sıkışmış kaliper sorunları ya da işlevinde sorun olan amortisörler, fren diskleri üzerindeki baskıyı dolayısıyla yamulmaları artırmaktadır.

  Tüm bunların yanı sıra; fren sisteminde yer alan parçaların bakımlarının düzenli olarak yapılmaması ya da yedek parça olarak orijinal ürünlerin kullanılmaması da fren disklerinin ömründen çalacağı gibi, çabuk yıpranmalara ve sürüş performansında düşüşlere sebebiyet verecek, en önemlisi de can güvenliği açısından tehlikelere neden olacaktır.  

  Fren Diski Nasıl Değiştirilir?

  Araçlarda fren diski değişiminin yetkili bir serviste yapılması en doğru yöntem olarak tavsiye edilir. Yetkili serviste yapılacak işlemler, süreç sırasında sökülecek tüm parçaların da gözden geçirilmesi, gerekli temizliklerin yapılması ve doğru parça kullanımı açısından önemlidir.

  Ancak konu ile ilgili deneyimli kişiler tarafından yapılmasını tavsiye edeceğimiz bu işlem için izlenecek yol haritasına da aşağıda kısaca yer vermekte fayda görüyoruz.

 •  

   

   

  Fren Diski Değişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Fren diski değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında orijinal yedek parça kullanımının geldiğini belirtmek gerekir.

  Yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz gibi; fren disklerinin ömrünün kısa olmaması, aşırı ısınma veya baskıya maruz kalarak yamulma hatta çizilme gibi sorunlarla karşılaşılmaması açısından orijinal yedek parça seçimi önemlidir.

  Neden Orijinal Yedek Parça Kullanmalıyız? 

  Sürüş güvenliği açısından en önemli faktörlerin başında araçların periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ve bu bakımlar sırasında değişimi gereken tüm parçaların yetkili kişilerce tespitinin yapılarak orijinalleri ile değişimi gelmektedir.

  Düzenli bakımı yapılmayan araçlarda zamanla oluşabilecek arıza veya yıpranma payları göz ardı edilmektedir. Düzenli yapılmayan bu kontroller ise ileriye yönelik daha fazla sorunlar yaşanması hatta gerek can sağlığı gerekse güvenlik açısından büyük sorunlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

  Aracınız için gerekli olacak her türlü yedek parça için tüm seçimlerin orijinal ürünler arasından yapılması ise aracınızın ömrünü uzatmak ve doğru performansta çalışmasını sağlamak adına önemlidir.

  Doğru performans ve güvenli bir sürüş keyfi için ISUZU ANT web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.