ant parça

Hava Filtresi Nedir? Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?


Günümüzde elektrikli taşıtlardan çok söz ediliyor olsa da halihazırda yollarımızda gördüğümüz araçlarda çoğunlukla içten yanmalı motorlar kullanılmaktadır. Dizel veya benzinli olarak bilinen bu motorların akciğeri sayılabilecek en hayati parçalarından birisi de hava filtresidir. Motora girecek havayı süzer, gözle görünür ya da görünmez büyüklükteki kirletici parçacıkları gözenekleri arasında tutarak motora girişini engeller. Böylelikle motorun daha verimli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Dilerseniz şimdi gelin bu hayati parçayı daha yakından tanıyalım.

Hava Filtresi Nedir?

Patlamalı veya içten yanmalı olarak adlandırılan motorlarda yanma işleminin gerçekleşebilmesi için mutlak surette oksijene yani havaya ihtiyaç vardır. Aksi halde yanma işleminin oluşması mümkün değildir. Motor içerisinde yaşanan yanma/patlama faaliyetinin gerçekleşmesi için gereken havanın motora girişi için bir emiş ağzı vardır ve bu giriş sırasında havanın filtre edilmesi gerekir. Aksi halde hava içerisinde asılı bulunan gözle görünen ya da görünmeyen tüm partiküller istemediğimiz halde motora girer ve yanma odaları, silindir ve pistonlarda geri dönülmez zararlar oluşturur. Bu olumsuz durumun oluşmasını engelleyen hayati parça ise elbette hava filtresidir. Her motorun hava emiş ihtiyacına göre optimum büyüklük ve kapasitede tasarlanmış bulunan ve motorun can damarı sayılabilecek hava filtresinin orijinal yedek parça olarak takılması son derece önemlidir.

Hava Filtresi Nerede Bulunur?

Hava filtresi, araç tasarımına göre değişmekle birlikte ana kural olarak havaya erişimin kolay olduğu bir emiş ağzı ile başlayan ve devamında filtrenin yerleştirildiği üniteyi barındıran bir sistem aracılığıyla motora bağlanır. Hava emiş ağzından kapalı sisteme giren hava filtreden geçip kirlilikten arınarak motora ilerler. Bu esnada havada bulunan gözle görünen veya görünmeyecek kadar küçük olan mikropartiküller filtre içerisinde tutulur ve motora girerek zarar vermesi önlenir. Hava filtresinin burada sözü edilen fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için doğru seçilmesi ve kullanılması gerekir. Bu noktada orijinal parça önemi daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Orijinal olmayan parçalar başlangıçta ucuz gibi görünse de yaşatacağı sorunların çok ağır faturalara yol açacağı unutulmamalıdır.Hava Filtresinin İşlevi Nedir?

Hava filtresi motorun en hayati parçalarından biridir. Sağlıklı ve verimli çalışmasının yanında uzun ömürlü olmasında başrolü oynar. Isuzu hava filtresi de genel tanıma uygun olarak Isuzu markalı araçların motor ömrünü uzatmak, sağlıklı ve yüksek verimli olarak çalışmasını temin etmek bakımından son derece önemlidir. Hava filtresi motorda yanma işleminin gerçekleşmesi için gereken havanın içerisinde bulunan istenmeyen zerrecikleri tutarak motora kadar ulaşmasını önler. Bu sayede sürekli temiz hava ile beslenen motor daha verimli ve sağlıklı çalışır. Böylece gereksiz aşınmaların önüne geçilmiş olur.

Hava Filtresi Nasıl Çalışır?

Hava filtresi içten yanmalı motorlarda hava giriş ağzına yerleştirilir ve motora yönelen havanın önünde mekanik bir bariyer oluşturur. Filtrelerin tasarımında farklılıklar olmakla birlikte genel kural olarak filtre ünitesine havanın bir yönden girişi sağlanır. Aracın marka ve modeline göre silindirik veya dörtgen şekilli tasarıma sahip olan filtre bu ünitenin içerisine yerleştirilmiştir. Gözenekli bir bariyer sistemine sahip olan filtreden geçen havanın, içerisinde taşıdığı kirlilik unsurlarını filtre yüzeyinde bırakması temin edilir. Böylece havada asılı bulunan farklı kirleticiler mekanik bir yöntem kullanılarak ayıklanmış ve motora girmesi önlenmiş olur.

Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Hava filtresi seçenekleri araç modeline göre farklı şekillerde ve filtrasyon kapasitesinde olabilir. Ayrıca aracın çalışma koşulları bakımından da ihtiyaç değişebilir ve buna uygun bir filtre seçimi yapılması söz konusu olabilir. Bazı modellerde silindirik formlarda olan hava filtresi kimi modellerde ise dörtgen şekillidir. Araç modeli doğrultusunda dış üniteye uyan iç filtreyi seçmek yerinde olacaktır. Bununla birlikte burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ANT markalı orijinal Isuzu yedek parça kullanımıdır. Motorun aynı verimlilikte uzun süre çalışabilmesinin yolu orijinal yedek parça kullanımından geçer.

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Hava filtresi ne zaman değişmeli sorusu sıklıkla gündeme gelen bir sorudur ve cevabı aslında son derece önemlidir. Bir motorun en hayati parçalarından birisi olan hava filtresi, periyodik bakımlar sırasında mutlaka orijinal yedek parça ile değiştirilmelidir. Motorun akciğeri olarak nitelenen bu önemli parça değiştirilmez ve gereğinden uzun süre kullanılır ise motor sağlıklı çalışamaz ve ömrü ciddi şekilde kısalır. Bu noktada orijinal parça önemi de özellikle dikkate alınması gereken bir husustur. Değişim orijinal Isuzu hava filtresi yerine rastgele bir ürün ile yapılırsa beklenen fayda sağlanamadığı gibi hem ödenen para ziyan olur hem de motorda önemli hasarlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle herhangi bir sorun oluşmadan periyodik bakımlar sırasında hava filtresi mutlaka orijinal yedek parça ile değiştirilmelidir.

Tıkalı Hava Filtresinin Belirtileri Nelerdir?

Kimi zaman hava filtresi değişmezse ne olur soruları ile karşılaşılır. Hava filtresi sorunları açısından başta geleni, gerektiği zamanlarda değiştirilmeyen filtreler bir süre sonra tıkanır ve motor uygun miktarda hava temin edemediği için verimsiz çalışmaya başlar. Motora gelen yakıtın bir bölümü yanmadan egzoz ile atılır. Bu durum yakıt tüketimini arttırdığı gibi motorun daha az güç üretmesi anlamına da gelir. Tıkanıklığın daha da arttığı durumlarda irkilmeler ve teklemeler de yaşanabilir. Böyle durumlarda sorunun anlık bir sorun olmadığını, filtre değiştirilerek çalışmanın düzeltilebileceğini ancak motora ulaşabilecek zarar verici ve aşındırıcı zerreciklerin kalıcı hasarlara yol açabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Bu noktada orijinal yedek parça kullanımının öneminden de ayrıca söz etmek gerekir. Orijinal olmayan yedek parçaların kullanılması gerekli faydayı sağlamaktan uzak kalacak ve bu da yine motor verimliliği ve ömrüne olumsuz etkiler yapacaktır.

Hava filtresi değişmezse ne olur?

Bir motorun içinde yanma faaliyetinin gerçekleşebilmesi için oksijen yani hava olmazsa olmaz unsurdur. Emiş ağzından motora alınacak havanın motor üreticisinin onayladığı özelliklere sahip olan orijinal hava filtresinden geçmesi ve böylelikle motora temizlenmiş bir şekilde oksijen iletilmesi gerekir. Belli kilometre veya süre ile kullanılan hava filtreleri kirlenir ve gözenekleri dolar. Böylece motordan içeri girecek havayı süzemez hale gelir. Bu durumdaki hava filtresi değiştirilmezse motora yeterli oksijen giremez. Bunun sonucunda motor içerisinde sağlıklı yanma oluşmayacağı için pek çok problem ile karşılaşılır. Böyle durumlarda araç sağlıklı çalışmadığı gibi yakıt tam olarak yanmadan atılır verimlilik düşer, güç kaybı yaşanır ve gereksiz yakıt masrafı oluşur. Sorunun daha da ilerlemesi durumunda motor çalışamaz hale gelebileceği gibi ağır mali sonuçları olan kalıcı hasarlar da oluşabilir.

Neden Orijinal Yedek Parça Tercih Edilmelidir?

Orijinal yedek parça önemi çok büyüktür. Bir motorun üretici standartlarında uzun süre çalışabilmesinin yolu üretici tarafından imal edilen veya önerilen yedek parçaları kullanmaktır. Çünkü gerekli koşulları sağlayan orijinal yedek parçaları yine asıl motorun üreticisi olan firma temin edebilir. Bu çerçevede ANT marka yedek parça önemi büyüktür. Siz de uzun sürelerle aracınızdan ve dolayısıyla motorundan ilk günkü gibi yararlanmak istiyorsanız mutlaka Isuzu orijinal yedek parça kullanmalısınız