ant parça

Su pompası (Devirdaim)


Su pompası (Devirdaim) Nedir?

Soğutma sistemi içindeki suyu, motorun sıcaklığını dengelemek amacıyla bir çark yardımıyla sürekli dolaştıran ve bu sayede sıcaklığı belirli bir derecede sabitleyen parçaya devirdaim su pompası adı verilir. Otomobiller için önemli bir parça olan devirdaim pompası, soğutucuyu aktif tutarak aracın motorunun sıcaklığını dengeler.

Devirdaim pompası, çok sık değişim gerektirmeyen bir parça olsa da arıza durumunda dikkate alınması gerekir. Araç bakım muayenesinde gerekli kontroller yapıldığında bu durumun tespiti görülürse, aksatılmamalıdır.

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar ?

Soğutma sistemi aracılığıyla radyatör ile motor arasındaki suyu sirkülasyona sokarak otomobilin motor sıcaklığını ortalama 90 dereceye sabitleyen sisteme devirdaim pompası denir. Otomobildeki bu parça, araç çalıştırıldıktan itibaren bir kayış yardımıyla aktive olan bir parçadır.

Devirdaim Pompası Nasıl Çalışır?

Araç çalışmadan önce motoru soğuktur ve ilk çalıştırmadan itibaren motor ısınma görevini yerine getirmeye başlar. Fakat termostatın çalışmaya başlaması için suyun sıcaklığının 90 dereceye ulaşması gerekir. Termostat kısa sürede aktive olduktan sonra motorun sıcaklığı çalışma sıcaklığına geçer. Tüm bu işlemler olurken devirdaim pompası, motorun ilk çalıştırıldığı andan itibaren görevini yapmaktadır. Devirdaim pompasının içinde yer alan su kanalları, bir çark aracılığıyla sirkülasyon halindedir. Pompa içindeki bu çark ve su kanalları da radyatör ile motor arasında bir köprü görevi görerek motorun doğru sıcaklıkta çalışmasına destek olur.

Devirdaim Pompası Arızaları Nelerdir?

Devirdaim pompaları, genellikle bir triger kayışı, alternatör kayışı ya da zincir yardımıyla devir yapacak şekilde tasarlanmıştır. Devirdaim pompası arıza belirtileri ise oldukça çeşitlidir. Arızaya neden olan olası faktörler şu şekildedir:

  Pompa motorunun çalışmaması, yavaş çalışması ya da yanması durumu

  Pompa içinde veya hortumlarda tıkanıklık oluşması

  Pompa için gerekli olan elektrik akımının yetersiz olması ya da kesinti yapması

  Pompa parçalarının zaman içinde aşınması ya da yıpranmasına bağlı su akıntısı

  Motor çalışırken anormal ses gelmesi

  Radyatörün aşırı ısınmasına bağlı olarak su buharı görülmesi

Arızanın neden kaynaklandığını belirlemek için öncelikle pompanın çalışmasını izlemek gerekir. Ardından gerekli testleri ve ölçümlerin yapılması için Isuzu servisiyle görüşmeniz önerilir.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Devirdaim pompası arızasının belirtileri farklı olabilir ve arızanın sebebine bağlı olarak değişebilir. Araç sahibinin anlayacağı belirtiler sınırlıdır. Su sızıntısı, motorun hararet  yapması, radyatörün anormal ısınması gibi belirtiler görülmekle birlikte en bariz belirti motor sesindeki değişmedir. Motor çalıştırıldığında devirdaim pompası arıza sesi, uğultulu gelir. Bu tip anormal bir sesle karşılaştığınızda sizin herhangi bir müdahalede bulunmadan orijinal parça kullanımı yapan bir uzmana götürmeniz tavsiye edilir.

Devirdaim Pompası Neden Bozulur?

Devirdaim pompası, zaman içinde yıpranma, aşınma veya kullanım hataları gibi nedenlerden dolayı bozulabilir. Pompanın yanlış kullanılması (örneğin, yüksek basınçta çalıştırılması) veya uygun olmayan ortamda kullanılması (örneğin, sıcak veya soğuk çok ekstrem ortamlarda) gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Pompa üzerinde zamanla oluşabilecek korozyon da parçaların arızalanmasına veya bozulmasına neden olabilir.

Araç sahipleri, aracıyla ilgili bir sorun yaşadığında bu sorunların erken tespiti için doğru adrese gitmeleri ve sorundan kaynaklı parça değişimlerinde orijinal parçalar kullanılması bazı avantajları beraberinde getirir. Bu nedenle devirdaim pompası neden arıza yapar? sorusuna doğru yanıtı bulmak sizi mali açıdan da koruyacaktır. Bu nedenle pompanın bozulmasının nedenini belirlemek için uzman bir bakım ve onarım ekibine danışmanız önerilir.

Devirdaim Pompası Bozulursa Ne olur?

Devirdaim pompası bozulursa çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Aşağıda bozulma sonucu ortaya çıkan bazı olası sonuçlar listelenmiştir:

  Su akışının azalması veya durması

  Motorun fazla enerji harcaması

  Tüm sisteme ya da yedek parçalara zarar vermesi

  Su kaybı ya da su sızıntısı

Bu nedenler sadece bazı olası nedenlerdir. Bu durumlarda daha büyük hasarla karşılaşmamak için Isuzu Tfr-Nkr Devirdaim Su Pompası parçasının acil değiştirilmesi gerekir. Pompanın bozulmasının sonuçlarını belirlemek için uzman bir bakım ve onarım ekibine danışmanız önerilir.

Devirdaim Pompası Çekişi Etkiler Mi?

Devirdaim pompasının çekişi, pompanın çalışmasını etkileyebilir. Çekiş, pompanın çalışma hızını ve su akışını kontrol eden bir parametredir. Pompanın çekişi düşerse, su akışı azalabilir ve bu durumda pompa motoru da daha fazla enerji harcayarak çalışma gücünü arttırabilir. Bu, enerji harcamasının artmasına ve devirdaim Npr66Npr71 pompasının iç parçalarının aşınmasına neden olabilir.

Pompanın çalışma hızının düşmesi, su akışındaki basınç düşüklüğüne veya su akışının azalmasına neden olabilir. Pompa çekişinin düşüklüğünün nedenleri arasında; su kanalındaki tıkanıklıklar, pompa içindeki mekanik arızalar, güç kaynaklarındaki arızalar, yanlış kullanım veya zaman içinde yıpranma gibi faktörler etkilidir.

Devirdaim Pompası Ne Zaman Değişir?

Devirdaim pompası ömrü, pompanın kullanım şartlarına, bakımına, kullanım sıklığına, orijinal yedek parça kullanımıyla birlikte kalitesine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Uzman tavsiyelerine göre her dört yılda bir olmakla birlikte çalışma durumuna ve arıza belirtilerine de dikkat ederek hareket etmek gerekir.

Devirdaim pompası fiyatları, kullanılan aracın markasına, modeline ya da satın alınacak olan pompanın markasına bağlı olarak değişebilir. Yaygın olarak mekanik pompalar kullanılsa da fiyatı daha yüksek olmakla birlikte elektrikli pompalar da mevcuttur. Burada asıl önemli olan nokta, her zaman orijinal parça kullanmaya dikkat etmektir. Bu nedenle Isuzu yedek parça modelleri için bir uzmanla görüşebilir ve istediğiniz modele uygun fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

  •