ant parça

Volant Nedir?


Volant Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Volant Nedir?

Volantı dişlisi aracınızın motoruna ilk hareketi verebilmek için gücünü aracın marş dinamosundan alan bir çarka verilen isimdir. Aracın beyin takımlarından biri olarak nitelendirilebilecek volant dişlisi, marş hareketinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Kranka doğrudan bağlı olan büyük bir dişlidir. Büyük olmasının sebebi ise bir nevi tork artışı sağlayarak marş motorunun krankı rahatlıkla çevirebilmesini sağlamaktır. "Volant dişlisi ne işe yarar?" sorusunun ise birden fazla cevabı vardır. Birden fazla görevi bir arada meydana getiren volant dişlisi marş dinamosuyla birlikte çalışır ve aracınızı çalıştırmak için marşa bastığınızda marş dinamosu marş motorunda oluşan dönme kuvvetini volanta aktarır. Volantın görevi bu dönme kuvvetini krank miline geçirerek pistonlara hareket verilmesini sağlamaktır.

Volantın diğer bir görevi ise motorun hareketini şanzımana aktarmaktır. Volant sayesinde çalıştırılan motordaki dönme kuvvetinin tekerleklere aktarılması gerekir. Ancak tekerlek ve motor arasında direkt bir bağlantı yoktur, arada şanzıman bulunur. Volant dönme kuvvetini şanzımana, şanzıman ise tekerleklere iletir. Böylece aracınız hareket eder.

"Volant ne işe yarar?" sorusunun bir diğer cevabı ise şudur: Volantın üçüncü görevi dönüş kuvvetini stabil bir durumda tutmaktır. Aracınızın motoru çalıştığı sırada dönme kuvveti üretir ancak emme, sıkıştırma ya da egzoz gibi sebeplerle bazen çalışmaya ara verir. Bu aralar aslında oldukça kısadır. Ancak bu aralarda volant dişlisi olmazsa dönüş kuvvetinde azalma görülür. Motor ara verdiğinde volant parçasında üretilen kuvevt kullanılır ve bu sayede dönüş kuvvetinde herhangi bir azalma olmaz.

Volantın son görevi ise titreşimsiz dönüşler sağlamaktır. Pistonlara bağlı olan krank mili, pistonların aşağı yukarı doğru olan hareketinden dolayı aşırı kuvvete maruz kalır. Bu durumda dönüşlerde titreşim oluşur. Volant dişlisi pistonlardan krank miline uygulanan kuvveti dengeleyerek titreşim oluşmasını engeller ve böylece sizlere titreşimsiz bir sürüş deneyimi sağlar.

Volant Arızaları Nelerdir?

Genellikle dökme demirden üretilen volant dişlilerinin arızaları da eğilme, çatlama ve sürtünme gibi durumlardan meydana gelir. Ancak volant dişlisinde meydana gelen arızayı tespit etmek çok kolay değildir. Meydana gelen arızalarda genellikle debriyaj arızalarından şüphelenilir. Bu durumda akıllara "Volant arızası nedir?" sorusu gelmektedir. Arızanın tam olarak volant dişlisinde olup olmadığının anlaşılması için parçaların bir uzman tarafından sökülerek tek tek incelenmesi gerekebilir. Ancak volant arızasından şüpheleneceğiniz bazı durumlar vardır.

 • Aracınız normal şartlarda tek marşta çalışıyor ancak bir süredir bunu yerine getiremiyorsa marş kuvveti düşmüş demektir. Bunun nedeni volant dişlisinde meydana gelen arıza olabilir.
 • Volantın koruyucu malzemesinden ses geliyorsa volantın arıza yapmış olma ihtimali çok yüksektir.
 • Aracınızdan yanık kokusu alıyorsanız volant dişlisi arızalanmış olabilir. Ancak bu yanık kokusu debriyajla alakalı bir problemden dolayı olmuş da olabilir. Bu durumda arızanın kesin kaynağını öğrenmek için detaylı kontrol ettirmeniz gerekir.
 • Aracınızda çok fazla titreme hissediliyorsa ya da debriyaj bölgesinde herhangi bir kuvvet meydana geliyorsa volant dişlisi arıza yapmış olabilir.
 • Aracınızı durdurup motoru kapattığınızda hala araçtan ses geliyorsa volant dişlisi arızalanmış olabilir. Bu ses genellikle ufak çıtırtılar şeklinde duyulur.
 • Aracınızın debriyaj pedalında yumuşama olduysa volant dişlisinde bir sorun olabilir.
 • Aynı şekilde aracınızın debriyaj pedalında herhangi bir tepki gecikmesi hissediyorsanız yine volant dişlisi arızalanmış olabilir.

Volant dişlisi arızası belirtileri genellikle debriyaj sisteminde meydana gelen arızaların belirtileri ile neredeyse aynıdır. Bu sebeple herhangi bir belirtinin yüzde yüz volant dişlisi arızasına neden olduğunu söylemek güçtür. Ancak bu belirtileri gözlemlediyseniz aracınızın volant dişlisini kontrol ettirmenizde fayda var demektir.

Volant Neden Bozulur? Nasıl Değiştirilir?

Volant dişlileri dişlerin aşınması, volant vidalarının gevşemesi, yamulması ya da balans ayarının bozulması gibi sebeplerle zamanla arıza yapıp bozulabilir. Aracınızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve rahat bir sürüş deneyimi yaşayabilmeniz için volant dişlisinin önemi büyüktür. Volant dişlilerinin zamanla aşınıp kırılması durumunda aracınızda hasarlar ortaya çıkabilir.

Volant dişlisinin bozulmasının bir diğer sebebi araç çalışır durumdayken marşa basmaktır. Eğer aracınız çalışır durumdayken marşa basarsanız volant kırılır ve bu durum kullanıcı hatasıdır. Aşırı patinajlı sürüşlerde volant dişlisinin pürüzlü yüzeyinin aşınmasına sebep olabilirsiniz. Bu durumda da volant eski özelliği kaybeder ve görevini yerine getiremez. Aracınızda volant dişlisinin kırıldığına ya da zarar gördüğüne dair belirtiler fark ettiyseniz vakit kaybetmeden aracınızı servise götürerek gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Volant dişlisinin arıza belirtileri debriyaj sisteminde meydana gelen arızaların belirtileriyle çok benzediği için kontörlü bir uzmanın yapması gerekir.

Volant dişlinizde meydana gelen bozulmalar onarılabilir durumdaysa aracınızın debriyaj setini değiştirirken volant dişlisini taşlayarak onarım sağlayabilirsiniz. Ancak aracınızın volant dişlisi kırılmışsa bu durumun tek çözümü volant dişlisini değiştirmektir. Değişim sırasında işinin uzmanı bir usta tarafından şanzıman sökülür ve debriyaj sistemi ortaya çıkartılır. Daha sonra debriyaj sisteminin arkasında volant dişlisi bulunur ve özenli bir şekilde yerinden çıkartılır. Çıkartılan volant dişlisi yerine yeni bir volant dişlisi takılır. Volant dişlisi değişiminde en önemli husus değişimin orjinal parça ile yapılmasıdır. Isuzu volant dişlisi parçaları sadece orjinal parçalar ile değiştirilmelidir. Aksi durumda daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir ve hatta aracınızın kullanım ömrü kısalabilir. Bunun yanı sıra sürüş sırasında meydana gelecek sorunlardan dolayı kendi güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Orjinal Volant Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Aracınızın ilk satın aldığınız durumdaki parçalarıyla uyum sağlayabilecek tek parça aracınıza ait olan orjinal yedek parçalardır. Orijinal yedek parça kullanarak değişim yaptığınız parçanın yerine gelen volant dişlisinin aracınızla yüzde yüz uyum içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Volant dişlisi aracınızın sürüşünü doğrudan etkiler. Orijinal volant dişlisi kullanmanız durumunda aracınızdan maksimum sürüş performansı alabilirsiniz.
 • Genellikle daha ekonomik olduğu gerekçesiyle orijinal olmayan yedek parçalar tercih edilir. Ancak orijinal olmayan yedek parçalar aracınızla tam olarak uyum sağlayamaz ve bu nedenle zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. 
 • Orijinal yedek parçalar birçok farklı araç için birçok farklı modelde üretilir, bu sebeple aracınızın marka ve modeline tamamen uygun olan orijinal yedek parçaları bulmakta herhangi bir sorun yaşamazsınız. Isuzu NLR-NNR Volant Komple ve Isuzu D-Max Volant modelleri bu orijinal yedek parça modellerinden bazılarıdır. 
 • Aracınızın eskiyen ve hasar gören volant dişlisiyle değiştirdiğiniz orijinal parçalarda sizin kullanımızdan kaynaklanmayan herhangi bir hata olduğunda servisle görüşerek ücretsiz değişim, onarım gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz. Değişim yaptığınız parça orijinal yedek parça olmazsa bu gibi ayrıcalıklarınız olmaz.

Neden Orjinal Yedek Parça Tercih Edilmelidir?

Hasar gören ya da kırılan volant dişlisi aracınız için çok önemli parçalardandır. Aracınızın kullanım ömrü, sürüş deneyiminiz ve aracı sürdüğünüz esnada güvenliğiniz için bu kadar önemli bir parça olan volant dişlisinin değiştirilmesi gerektiği durumlarda orijinal yedek parça kullanmanız çok önemlidir. Orijinal olmayan yedek parça kullanımında aracınız hasar görebilir ve istemeden daha büyük sorunlara sebebiyet verebilirsiniz. 

Yukarıda anlattığımız gibi aracınızın volant dişlisinin araç içerisinde birden fazla görevi vardır. Volant dişlisi değişimde orijinal olmayan yedek parça kullanırsanız marş motorunda oluşan dönme kuvveti krank miline geçemeyebilir ve pistonlara hareket vermeyebilir. Yine aynı şekilde dönme kuvveti şanzımana ve oradan tekerleklere aktarılamaz, dolayısıyla tekerleklerinizde dönme hareketi oluşmaz ve aracınız hareket edemez ya da sorunlu bir şekilde hareket eder. Bu da sürüş deneyiminize olumsuz yansıyabilir. Motorunuzun emme, sıkıştırma ve egzoz sırasında verdiği aralarda volant dişlisinin devreye girmesi gerekir. Orijinal olmayan yedek parça tercih etmeniz durumunda volant dişlisi bu görevi yerine getiremeyebilir ve aracınız sürüş sırasında tekleyebilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı orijinal yedek parça kullanmanız oldukça önemlidir.