ant parça

Fren Kampanası Nedir? Nasıl Çalışır?


Fren Kampanası Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Fren kampanası, aracın hızını yavaşlatmak ve savrulmasını engellemek amacıyla sıkıştırma yöntemini kullanarak arka lastiklere baskı uygulayan bir parçadır. Döküm demir malzemesinden üretilen kampanalar, aracın sağa sola savrulmasını engelleme görevi görür.

Fren kampanasının ömrü, ne kadar aşınmaya müsait bir parça olsa da uzun sürelidir. Aynı zamanda kullanım şekline ve süresine de bağlı olmakla birlikte örneğin, kamyon fren kampanası ömrü ticari amaçla kullanıldığı için daha kısa sürelidir. Ortalama 40.000 km ve üzerinde değişim istemektedir. Değişim zamanının geldiği dışarıdan gözle görülecek bir parça değildir. Bu nedenle servise götürülüp kontrol ettirilmeli ve uzman tavsiyesi alınmalıdır. 


Fren kampanası, aracın hızını azaltmak veya aracı duraklatmak için kullanılan fren pedalına basıldığında fren diski hareketliliğini sağlayan ve arka lastiklerde yer alan bir parçadır. Genellikle metal bir disk veya tamburdan oluşan bir parçadır ve aracın fren sistemi tarafından aktive olur. 

Fren balatasının çalışma sistemi, içini açtığınızda oldukça karmaşık görünebilir. Sistemin içinde bir piston, iki adet fren balatası yer alır. Ayrıca ayar sistemi, el freni sistemi ve yaylar mevcuttur. Araç kullanım esnasında fren pedalına bastığınızda, piston sistemi fren balatasını kampanaya sürter. Böylece yavaşlama ya da durma işlemi gerçekleşmiş olur. 

Fren Kampanasının Ömrü Ne Kadardır?

Fren kampanası, iç aksamındaki disklerin balataya sürtmesinden kaynaklı aşınmaya maruz kalan bir parçadır. Buna rağmen kullanıma bağlı olarak uzun süre değiştirilmeden kullanılabilir. Çünkü arka fren kampanası, ön fren sistemine nazaran şiddetli sürtünmeye maruz kalmamaktadır. Bu da uzun süre kullanma imkanı sunar. Ama yine de uzmanların belirlediği kilometreye gelindiğinde gerekli kontrollerin yaptırılması, güvenlik açısından önemlidir.

Fren Kampana Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır, Ne Zaman Değişir?

Fren balatası, sürüş güvenliği açısından oldukça önem arz etmektedir. Aracınızın gerekli bakımları yapılmadıysa ve balatalarında eskime ya da aşınma oluştuysa frene basılan süre ile durma süresi arasındaki mesafe uzar ve bu durum olası bir kazaya da sebebiyet verebilir. Bu nedenle gerekli bakımların zamanında yapılması oldukça önemli olmakla birlikte orijinal parça kullanılması da kullanım ömrü ve güvenlik açısından önemlidir. Bu yüzden uzun ömürlü olduğu için npr 75 fren balatası da oldukça tercih edilen ürünlerdendir.

Fren kampana balatası değişimi, uzmanlara göre genellikle ortalama 40.000 km ve üzeri olduğunda gerekli görülür. Ancak sadece bununla sınırlı değildir. Aracın kullanım şekli de değişim süresini etkilemektedir. Araç kullanım esnasında, trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda çok fazla frene basıyorsanız ya da uzun yol araç kullanımına sahipseniz ve çok sık yoğun trafikte araç kullanmak zorunda kalıyorsanız yıpranma daha kısa sürede oluşacaktır. Fren balatası ömrü, bu faktörlerden etkilendiği için belirtilen km öncesinde de servisine götürmeniz ve gerekli bakımları yaptırmanız tavsiye edilir. 

Fren Kampana Balatası Bittiğinde Ne Olur?

Fren kampana balatası bittiğinde, balatanın üzerine sarılı olduğu metal parça görünür hale gelir. Bu durumda her frene bastığınızda metal parça disk üzerine sürtünür ve sürtünmenin devam etmesi ise diskte aşınma ve yıpranmayı meydana getirir. Eğer bu durum fark edilmezse disk büyük zarar gördüğü için tekrar kullanılamaz ve parçanın değişmesi gerekir. Bu durumu fark etmek için frene bastığınızda çıkan anormal ses, bir uyarıcıdır. 

Maddi açıdan büyük zarara uğramamak için olası bir anormallik görüldüğünde, jantların arasında baktığınızda balatanın inceldiğini gördüğünüzde ya da tamamen metal parçanın görünür hale geldiğini ve balataların eridiğini gördüğünüzde hemen yetkili servise başvurmalısınız. Araç sürüş esnasında fren balatasının bitmesi beraberinde frenlerin tutmamasına ve kazaya sebebiyet verebilir. 

Kampana Fren Balatası Ne Zaman Değişir?

Kampana fren balatalarını ve ne zaman değişim gerektirdiğini dışarıdan görmek mümkün olmayabilir. Aracınızın periyodik bakım zamanlarında, fren testlerinde ve aracınızı yetkili servise götürdüğünüzde kampana fren balatası kontrolü yaptırmak önemlidir. Ortalama 80.000 km ve üzerinde değişim gerektirmekle birlikte bu durum kullanım şekli, süresi ve orijinal parça kullanılıp kullanılmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Değişim zamanı geldiğinde, kampanaların fiyatlarını karşılaştırmak da önemlidir. Örneğin, ticari amaçla kullanıldığı için kamyon kampana fiyatları daha yüksekken, şahsi araç kampanaları marka ve modele göz önünde bulundurularak daha uygun olabilir. 

Değişim yaptırmak istediğinizde fiyatları da merak edebilirsiniz. Fren kampanası fiyatları, aracınızın markası, modeli, yılı veya fren sistemi özelliklerine göre değişebilir. Ayrıca aracınızın konumu, mekanik usta veya servis merkezi seçiminiz gibi faktörler de fiyatları etkileyebilir.

Fren Balata Değişim Zamanı Nasıl Anlaşılır?

Fren balatası, kapalı bir aksam içerisindedir. Gözle görülemediği için anlamak zordur. Fakat balata değişim zamanının geldiğini anlamak için şu faktörleri göz önünde bulundurabiliriz:

  •   Frene basıldığında frenden ıslık gibi rahatsız edici bir ses geliyorsa
  •   Frenler eskisi kadar iyi tutuş sergilemiyorsa
  •   Frene basma süresiyle durma süresi arasındaki zaman uzunsa
  •   Jantlara bakıldığında jantların arasındaki balataların inceldiğini fark ediyorsanız

    Bu gibi durumlar fren balata değişim zamanının geldiğini gösterir. Olası bir kazaya mahal vermemek için yetkili Isuzu servisi sayfamızı inceleyebilir ve gerekli kontrolleri yaptırmak için başvuruda bulunabilirsiniz.