ant parça

Motor Kulağı (Motor Takozu) Nedir? Motor Takozu Ne İşe Yarar?


 

Motor Kulağı (Motor Takozu) Nedir? Motor Takozu Ne İşe Yarar?

Motor, aracın hareket edebilmesi için enerji üretirken yoğun güç kullanır. Bu gücün motoru sarsmasının, savurmasının ve dengesini bozmasının önüne geçmek için motorun araca sabitlenmesi gerekir. Bu işlemde motor kulağı veya diğer ismiyle motor takozu denilen sabitleyici parça kullanılır. Bu parçanın şekli, boyutu kullanılacak araca göre değişse de hepsinin temel amacı aynıdır. Araçtan araca yapısal farklılık gösterdiği gibi sayı olarak da farklılık gösterebilir. Aracın motoru ve yürüyen aksamına bağlı olarak genelde üç veya dört motor takozu kullanılır. Motor kulağı ya da takozu genel olarak kauçuk ve metal gibi malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Motor tarafından oluşturulan tork ve kuvvete karşı koruma sağlayan motor takozu aynı zamanda, kauçuk yapısı ile titreşimleri absorbe ederek metal yüzeye sürtünmesini engeller.

Motor Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

 Bir aracın güvenle yol alması için araç motorunun sağlıklı çalışması çok önemlidir. Araç motorunun sağlığı içinse motor parçalarının arızalı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bu parçalar motor içinde birbirleriyle bağlantılı olarak çalışır. Dolayısıyla birinin arızası diğerini de etkiler ve iş motor arızasına kadar gidebilir. Bu yüzden bu parçaların sağlıklı çalışması çok önemlidir. Motor takozu, motorun önemli parçalarından biridir. Motordaki titreşimin kesilmesini sağlayan motor takozu aynı zamanda sürüş sırasındaki savrulmayı önleyerek aracın güvenle yol almasını sağlar. Araç hareket halindeyken, hızlandığınız veya ani fren yaptığınızda duyabileceğiniz tıkırtı sesleri motorun gevşek olduğunu gösterebilir. Bu durumda motor takozu sabitleyici işlemini yerine getiremediğini söyleyebiliriz. Kaputu açıp motor devrini hafifçe yükselterek motorda yoğun bir titreme olup olmadığına bakarak durumu kontrol edebilirsiniz. Arızalı motor takozunda çatlaklar, kauçuk yırtılmaları ve sıvı sızıntıları olabilir. Motor takozunu değiştirmesi gereken kullanıcılar tekrar bu sorunlarla karşılaşmak istemezler. Orjinal parçanın önemi burada devreye girer. Motor takozu veya diğer adıyla motor kulağı arızası durumunda çıkartılan bozuk parçanın yerine mutlaka orijinal yedek parça takılmalıdır.

Motor Takozu Nedir?

Yapısal olarak da anlatmak gerekirse motor takozları, motorun sağ ve sol kenarlarında parçalar halinde bulunurlar. Şekil olarak kulak yapısına benzetildiği için motor kulağı ismiyle de anılır. Motorun alt kısmında şanzımanla bağlantısını sabitleyen parçaya ise alt motor takozu veya şanzıman takozu denir. Bu parçalardan birinin hasar görmesi durumunda diğer parçalara fazla yük biner. Bu fazla yük o parçaları da bozacağı için bozulan parçanın erken fark edildiği durumlar haricinde, genellikle tüm parçalar değiştirilmek zorunda kalınır. Değişen tüm parçalar yerine orijinal yedek parça takılmalıdır. Isuzu motor takozu değişimleriniz için TSE eşdeğer belgeli ve Isuzu onaylı ANT markalı yedek parça tercih ederek de orijinal yedek parça güvenilirliğiyle aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.  ANT yedek parçaları, Anadolu Isuzu’nun tüm kalite kontrol süreçlerinden geçerek onaylanmakta, Isuzu araçlar için kullanıma sunulmaktadır. 

Motor Takozu Ne İşe Yarar? Motor Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motoru, aracın şasisine sabitlemeye yarayan parça motor takozudur. Bu sabitleme sayesinde rampa inip çıkarken, ani duruş ve kalkışlarda ya da ani manevralarda motorun kayması engellenir. Motorun çalışırken yaptığı titremenin de araçta hissedilmesini önemli ölçüde azaltır. Motor takozunun arızalandığı durumda araç içerisinde hissedilen motor titreşimi ve gürültüsü artacaktır. Ayrıca araç kalkışı sırasında motordan anormal sesler duyulabilir, motora bir şeyler çarpıyor gibi hissedilebilir. Bununla beraber ani frenlerde veya sert dönüşlerde motor sarsılıyormuş gibi hissedilmesi de söz konusu olabilir.

Motor Takozu Değişimi

Motor takozunu değiştirmek için motorun sabitlenmesi ve aracın lift yardımıyla havaya kaldırılması gerekir. Bu yüzden araç mutlaka yetkili servise götürülmelidir. Serviste motor takozları hangi parçaların değiştirilmesi gerektiğini anlamak için incelenir. Ardından araç kaldırılır ve motor sabitlenir. Arızalı bağlantılar çıkartılır ve yerine yenileri takılır. Yeni motor takozlarının mutlaka orijinal parça olması gerekir. Isuzu motor kulağı değişimleri için TSE eşdeğer belgeli ve Isuzu onaylı ANT markalı yedek parça tercih ederek de orijinal motor kulağı kullanmaya devam edebilirsiniz.  ANT yedek parçaları, Anadolu Isuzu’nun tüm kalite kontrol süreçlerinden geçerek onaylanmakta, Isuzu araçlar için kullanıma sunulmaktadır.

Motor Takozunun Değiştirilmesi Gerektiğini Gösteren Belirtiler

  1. Seyir halindeyken araçta titreşim, sarsılma 
  2. Titreşime bağlı gürültü sorunları, tıkırtılar 
  3. Motor kaputu açıldığında motorun sarsıntısını gözlemleme 
  4. Sıvı, yağ sızıntıları 

Motor Kulağı Titreme Yapar Mı?

Aşırı titreşim, motor kulağı arızalarında fark edilen ilk belirtilerdendir. Motoru araca sabitlemeye yarayan motor kulakları arızalandığında, sarf ettiği yüksek enerji motorun titremesine yol açar. Bu titreşim aracın kaputu açıldığında gözle görülür şekilde fark edilir. Ayrıca araç kalkışı sırasında, ani fren ve virajlarda bu titreşim yerini sarsıntıya bırakabilir. Arızalı motor kulağı en kısa zamanda orijinal yedek parçayla değiştirilmelidir.

Motor Kulağı Bozuksa Ne Olur?

Motor takozu arızası motorun araçtan düşmesine sebep olmaz. Ancak sürüş konforunu ciddi şekilde etkiler ve tamir edilmezse motora ciddi zararlar verebilir. Bozuk motor takozu ilk olarak araçta titremeyle kendini belli eder. Motorun araca sabitlenmesini sağlayan motor takozunun arızasıyla, motorun ürettiği güçlü enerji motorun titremesine yol açar. Yavaş bir şekilde başlayan bu titreşim daha sonra sürekli hale gelir ve seyir sırasında aracın sarsılmasına yol açar. Bu da aracın yol tutuş performansını önemli ölçüde azaltır. Motor takozundaki arıza zamanla motorun diğer parçalarına da sıçrar. Örneğin motorda bulunan soğutucu hortumlar, egzoz boruları zarar görebilir ve bu da aracın hararet yapmasına yol açar. Motor takozlarının tekindeki arıza erken tamir edilmezse araçtaki diğer motor takozlarına çok yük bineceği için onların da bozulmasına yol açar. Arızalı motor takozunun, motorun diğer parçalarına zarar vermemesi için en erken zamanda orijinal yedek parçayla değiştirilmesi gerekir. 

Motor Takozu Fiyatları

Otomobil yedek parçalarında sabit bir fiyat tablosu görmek mümkün değildir. Sürekli büyüyen ve gelişen sektör her geçen gün kendini güncellemektedir. Artan ve düşen kur fiyatları da sabit bir fiyat belirlenmesini zorlaştıran etkenlerden biridir. Bununla beraber her marka aracın, her modelin farklı yedek parçalara ihtiyacı vardır. Motor takozu örneğine baktığımızda aynı model aracın farklı yıllarda çıkan versiyonlarında bile kullanılan motor takozu değişkenlik gösterebilir. Bu karmaşadan kurtulmak için sitemizde bulunan iletişim numarasından bize ulaşabilir, aracınıza uygun orijinal ve TSE belgeli Isuzu onaylı ANT orijinal eşdeğerli motor takozu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Neden Orjinal Yedek Parça Tercih Edilmelidir?

Uzun kullanım sonucu yıpranması veya bir trafik kazasına dahil olması durumunda aracın hasarlı parçası değiştirilerek kullanımına devam edilir. Bu durumlarda aracın performans veya değer kaybına uğramaması için mutlaka orijinal yedek parça kullanmak gerekir. Orijinal yedek parçalar, aracın performansını ve konforunu koruyarak yola güvenle devam etmenizi sağlar. Yan sanayi parçalardan aynı performansı beklemek mümkün olmadığı gibi aracın performansını aşağı çekmeleri de oldukça olasıdır. Orijinal yedek parçalar araç üreticisi tarafından garanti kapsamına alınır. Ancak yan sanayi ürünler herhangi bir garanti sunmazlar. Orijinal yedek parçalar uzun kullanım süreleri sunar. Yan sanayi parçalarınsa kullanım ömrü belli olmadığı gibi bağlantıda olduğu orijinal parçalara zarar vererek aracın ömrünü de kısaltırlar. Orijinal yedek parçalar her türlü dayanıklılık testinden geçerek maksimum güvenlik sağlarlar. Isuzu parça değişimleriniz için sitemizden orijinal veya TSE belgeli ve Isuzu onaylı ANT orijinal eşdeğer yedek parçalarını tercih etmelisiniz.  ANT yedek parçaları, Anadolu Isuzu’nun tüm kalite kontrol süreçlerinden geçerek onaylanmakta, Isuzu araçlar için kullanıma sunulmaktadır.