ant parça

Yakıt Filtresi Nedir ?Yakıt Filtresi Nedir ?

Yakıt filtresi aracınızın yakıt deposundan gelen benzin ya da dizel türündeki yakıtların süzülerek temizlenmesini ve temizlenen yakıtın enjektörlere iletilmesini sağlayan filtredir. Motorun temiz yakıtla beslenebilmesi ve motorların zarar görmeden çalışabilmesi için oldukça önemli olan yakıt filtreleri aracınız için gerekli parçalardan biridir. Yakıt filtreleri dizel ya da benzinli aracınıza aldığınız yakıtın içinde var olan yabancı maddeleri temizleyerek motorunuzun düzgün çalışmasını sağlar. Yakıt filtrenizin tıkanması ya da bozulması durumunda aracınızın motoru yeterince süzülmemiş kirli yakıt nedeniyle bozulabilir ya da aracınızın motorunun ömrü kısalabilir. Araç için bu kadar önemli olan yakıt filtrelerinin çalışması, değiştirilmesi ve yakıt filtresi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını mutlaka okuyunuz.

 

Yakıt Filtresi Nerede Bulunur?

Yakıt filtrelerinin aracınızda nerede olduğunu tam olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü aracınızın marka ve modeline bağlı olarak yakıt filtreniz farklı yerlerde bulunabilir. Yakıt filtrenizin yerini bulmanın en kolay yolu yakıt hortumunu takip ederek yakıt filtresinin olduğu yere ulaşmaktır. Ancak yakıt hortumunuzu da bulamıyorsanız yakıt filtrenizi bulmak için nereye bakacağınıza dair birkaç genelleme yapılabilir. Yakıt filtreniz atom tipi filtre ise genellikle kaputu açtığınızda direkt olarak karşınıza çıkar. Kapalı hazneli kartuş filtreler de yine kaputu açtığınızda görebileceğiniz bir konumdadır. Genellikle sol tarafta olurlar. Kaputu açtığınızda yakıt filtrenizi direkt olarak göremiyorsanız yakıt filtreniz akaryakıt deposunun içinde olabilir. Bazı araçlarda ise yakıt filtresine ulaşmak için aküyü sökmek gerekebilir.

Yakıt Filtresi İşlevi Nedir?

Aracınızı ve aracınızın motorunu korumak için muhtemelen sadece güvendiğiniz akaryakıt istasyonlarından yakıt alıyorsunuzdur. Ancak maalesef bu işlem aracınızın motorunu korumak için tek başına yeterli değildir. Aldığınız benzin ya da dizel yakıtlar ne kadar kaliteli olursa olsun zaman içerisinde aracınızın akaryakıt deposu içerisinde tortular oluşur. Bu tortuların oluşmasının en temel sebebi akaryakıtınızın içindeki yabancı maddelerdir. Yakıt filtresinin işlevi aldığınız benzin ya da dizel yakıtların içerisindeki yabancı maddeleri ve suyu süzerek motora temiz yakıt göndermek ve bu sayede aracınızın motorunu koruyarak motorun ömrünü uzatmaktır. Yakıt filtresi sayesinde akaryakıtın içerisindeki tortular yakıt pompası ve enjektörlere ulaşmadan süzülüp temizlenirler. Böylece aracınızı ve aracınızın motorunu korumuş olursunuz.

 

Yakıt Filtresi Nasıl Çalışır?

Yakıt filtresi, akaryakıtın içerisindeki yabancı maddeleri filtrelemeye yarayan bir araç elemanıdır. Aracınıza aldığınız yakıt, motorun ihtiyacı oluncaya kadar yakıt deposunda saklanır. Aracınız hareket halindeyken aracın motoru enerjiye ihtiyaç duyduğunda akaryakıt deposundaki yakıt silindir yanma bölümüne pompalanır. Bu işlem sırasında pompalanan yakıt yanmaya gitmeden önce yakıt filtresi ile karşılaşarak yakıt filtresinin içindeki yakıtı süzmeye yarayan kağıt, metal ya da keçe iç parçalar sayesinde burada süzülür. Bu iç parçaların malzemesi yakıt filtresinin modeline göre değişiklik gösterebilir. Yakıt filtresi akaryakıtın içindeki yabancı maddeleri tespit ederek bu maddelerin yakıtla birlikte silindire gitmesini engeller. Böylece tortulardan ve diğer istenmeyen maddelerden arındırılmış olan temiz yakıt silindire gönderilerek yakılır ve motorun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak üzere dönüştürülür.

Yakıt Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Yakıt filtrelerinin kendi içinde farklı modelleri bulunur. Bunlardan ilki kağıt filtrelerdir. Yakıt filtre elemanı ismi de verilen kağıt filtreler yakıtın süzülmesi konusunda sıklıkla tercih edilir. Yakıt filtresi kapsülünün içine takıldıkları için diğer filtrelere göre daha uygun fiyatlıdır. Kapalı hazneli filtreler olarak da bilinen kartuş filtreler ise değiştirilmesi çok kolay olan yakıt filtresi tipidir. Hortum bağlantılarından filtreyi çıkartmak değişim için yeterlidir. Ancak bu değişimin uzman kişilerce ve orijinal ant marka parça kullanılarak yapılması önemlidir. Atom tipi yakıt filtreleri ise daha çok eski tip araçlarda bulunur. Diğer filtrelere göre eski bir teknoloji olarak kalmış olsa da özellikle Japon menşeli araçlarda hala kullanılır.

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Motora giden yakıtı temizleyerek yabancı maddelerden arındıran yakıt filtresi zamanla yakıttan temizlediği maddeler, kir, pas ve benzeri sebeplerden dolayı kullanılamaz hale gelebilir. Bu sebeple yakıt filtrelerinin belli zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekir. Ancak yakıt filtresi her araç bakımında değiştirilen bir parça da değildir, sürekli değiştirmeye gerek yoktur. Araç bakımlarında kontrol edilmeli, eğer kontrol sonrası değiştirilmesi gerektiğine karar verilirse değiştirilmelidir.

Yakıt filtresi değişimi teknik olarak basit bir işlem olsa da işinin uzmanı kişiler tarafından orjinal parçalar ile yapılması uygundur. Yakıt filtresi değişim periyotları aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de ortalama olarak her 30 bin ila 40 bin kilometre aralığında değiştirilmesi gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

 

Tıkalı Yakıt Filtresinin Belirtileri Nelerdir?

Yakıt filtresi zamanla yakıttan temizlenen materyallerden dolayı tıkanabilir. Bu durum sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Diğer bir ismi de “filtre şişmesi”dir. Yakıt filtrenizin tıkanması durumunda aracınızın performansı düşeceği ve aracınız sağlıklı bir şekilde çalışmayacağı için tıkanma belirtilerine dikkat ederek gereken önlemi almanız gerekir. Yakıt filtresi tıkanmasının başlıca belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

Aracın rölantide çok sesli çalışması

Aracı çalıştırdığınızda aracınızın yeterince gaz alamaması

Kullanım sırasında aracınızın sık sık stop etmesi

Aracınızı çalıştırırken motorun zorlanması

Aracınızı kullanırken aracın teklemesi

Eğer bu durumları yaşıyorsanız yakıt filtreniz tıkanmış olabilir. Aracınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için yakıt filtrenizi düzenli aralıklarla kontrol ettirerek olası bir tıkanıklık durumunun önüne geçmeniz önemlidir.

Yakıt Filtresinin Fiyatı Ne Kadar?

Yakıt filtresi fiyatı ihtiyacınız olan yakıt filtresinin modeline göre değişiklik gösterir. Aracınızın markasına ve modeline uygun olacak yakıt filtreleri içerisinden seçeceğiniz yakıt filtresi modellerinin hemen hemen her bütçeye uygun fiyatlısını bulmak mümkündür. Ancak yakıt filtresi satın alırken mutlaka aracınızın üretim yılına ve modeline dikkat ederek aracınıza uygun yakıt filtresi almanız önemlidir. Çünkü aynı kasa araçların farklı model yıllarında bile birbirinden farklı tipte yakıt filtreleri kullanılmış olabilir. Ayrıca satın alacağınız yakıt filtresi fiyatını belirleyen bir diğer şey de yakıt filtresinin kalitesidir. Aracınızın sağlığı ve kullanım ömrünün uzun olması için yakıt filtresi değişimlerinde mutlaka orijinal parça satın almayı tercih etmelisiniz.

Yakıt Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Yakıt filtresi aracınızın yakıt deposunda bekleyen yakıtın silindirlere gitmeden önce temizlenmesini ve böylece yakıtın içindeki tortuların motora zarar vermesini engellediği için yakıt filtresinin belirli periyotlarla değiştirilmesi çok önemlidir. Eğer yakıt filtresi değişimini gerçekleştirmez ve uzun süre aynı yakıt filtresini kullanmaya devam ederseniz aracınızda ciddi problemlere yola açabilirsiniz. Öncelikle motora zarar verdiğiniz için motorunuzun kullanım ömrü azalabilir hatta motorunuz kullanılamaz hale gelebilir. Aracınız eski performansı göstermez ve çekişten düşebilir. Aracınızı çalıştırmak istediğinizde çok geç çalışabilir. Motora zarar geldiği için tekleme, stop etme, rölanti bozuklukları gibi problemle ortaya çıkabilir. Ayrıca yakıt filtresi yakıtı yeterince iyi süzemediği için enjektörlere kirli yakıt gönderilir ve aracınızın enjektörleri yabancı maddelerle tıkanabilir. Bu sebeple yakıt filtrenizin düzenli aralıklarla kontrol ve değişimlerinin yapılması aracınızın motor ömrü için oldukça önemlidir.

Neden Orijinal Yedek Parça Tercih Edilmelidir?

Yakıt filtresi aracınızın motor gücü ve motorun kullanım ömrü için oldukça önemlidir. Değiştirilmediği durumlarda ciddi hasarlara yol açabileceği gibi değişimin orijinal olmayan yedek parçalarla yapılması durumunda da benzer problemlere neden olabilir. Isuzu markası müşterilerine kaliteli ve orijinal yedek parçaları ekonomik bir biçimde sunar. Anadolu Isuzu’nun tüm kalite kontrol süreçlerinden geçerek onaylanan ANT yedek parçaları Isuzu araçlarda güvenle kullanılabilir. Orijinal yedek parça tercih etmemeniz durumunda aracınızın motorunda ya da diğer aksamında çok daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Hatta bu sorunlar bazı durumlarda geri dönülemez sonuçlar doğurabilir.Bu sebeple yakıt filtresi değişimi yaptırırken yeni yakıt filtrenizin orijinal Isuzu yedek parça olduğundan emin olunuz.